Zostało 5 miesięcy na wydanie zaległych świadectw pracy
Pracodawcy muszą przeanalizować, czy zakończone na 1 stycznia 2017 r. umowy próbne i na czas określony zostały zwieńczone wydaniem świadectw pracy. Jeśli nie, mają obowiązek się z tego wywiązać do końca czerwca.
1 stycznia 2017 r. weszło w życie rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy. Jest ono następstwem wprowadzenia ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, czyli części tzw. pakietu rządowego „100 zmian dla firm", która również obowiązuje od 1 stycznia. Najbardziej istotne zmiany dotyczą zakresu informacji, które trzeba podać w świadectwie oraz terminu jego wydania. Zaczął obowiązywać również nowy wzór tego dokumentu.
Nowe informacje
W treści świadectwa konieczne jest podanie m.in. wszystkich imion pracownika, a nie jak dotychczas tylko jednego. Pracodawca musi również wskazać tryb i podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W świadectwie trzeba też podać informację o ewentualnym wykorzystaniu przez pracownika urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego.
Kolejnym istotnym dodatkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta